HRW به خاطر استفاده از قدرت های خودسرانه و خودسرانه NAB برای آزار مخالفان

از حکومت انتقاد کرد

HRW می گوید دولت باید در مورد حکم تفصیلی ۸۷ صفحه ای دیوان عالی پاکستان در پرونده دادخواست وثیقه برادران خواجه پیگیری کند. عکس: پرونده

یک دیده بان حقوق روز پنجشنبه با اشاره به اداره پاسخگویی ملی (NAB) قدرت های “دراکونیان و خودسرانه” را که به “نهاد دوران دیکتاتوری” داده شده بود، مورد فشار قرار داد و از دولت پاکستان خواست که استفاده از این نهاد را برای آزار و ارعاب مخالفان متوقف کند.

در بیانیه ای، سازمان دیده بان حقوق بشر گفته است که دولت باید حکم مفصل ۸۷ صفحه ای دیوان عالی پاکستان را در پرونده دادخواست وثیقه برادران خواجه پیگیری کند.

دادگاه به مردان وثیقه اعطا کرد و از NAB به خاطر نشان دادن بی احترامی مطلق به قانون، بازی منصفانه، انصاف و مالکیت انتقاد کرد، حکم این که ‘پرونده نمونه کلاسیک پایمال کردن حقوق اساسی [و] محرومیت غیر قانونی از آزادی بود’، بیانیه ای از HRW خوانده شده است.

با اشاره به این حکم، براد آدامز، مدیر آسیا در دیده بان حقوق بشر، گفت که تصمیم دادگاه راسخ “فقط آخرین کیفرخواست از رفتار غیر قانونی NAB است”.

دیده بان حقوق بشر می گوید پارلمان پاکستان باید اصلاحات فوری را برای مستقل کردن این سازمان ضد فساد انجام داده باشد.

در تصمیم خود، دیوان عالی کشور نسبت به استفاده از NAB به عنوان ابزاری برای هدف قرار دادن مخالفان دولت ابراز نگرانی کرده بود. دادگاه به گزارش فوریه کمیسیون اروپا استناد کرد که از NAB به دلیل جانبدار بودن انتقاد می کرد و خاطران می کرد که «موارد بسیار کمی از وزیران و سیاستمداران حزب حاکم از زمان انتخابات ۲۰۱۸ پیگیری شده اند که این به عنوان بازتابی از جزئی بودن NAB محسوب می شود.»

*انجمن وکلای دیوان عالی کشور و شورای وکلای پاکستان که برترین نهادهای منتخب وکلا در این کشور هستند از تصمیم دیوان عالی کشور استقبال کرده بودند و از NAB به عنوان «ابزاری برای بازوی پیچاندن مخالفان سیاسی» انتقاد کرده بودند. در ماه فوریه، هر دو بدن گفتند احضاریه ای که به یک رهبر مخالف به نام بیلاوال بوتو صادر شده بود را به شدت محکوم می کنند و آن را «عمل قربانی کردن سیاسی» می نامند. در ماه مارس، رئیس دادگاه عالی اسلام آباد حکم داد که NAB استفاده خودسرانه از قدرت های دستگیری خود را انجام داده است.

دفتر پاسخگویی ملی همچنین میر شکیل-شما-رمن، سردبیر گروه جانگ و شبکه تلویزیونی جیو، بزرگترین گروه رسانه ای پاکستان، را در ۱۲ مارس در لاهور به اتهام مربوط به یک معامله ملک ۳۴ ساله دستگیر کرد. او از آن زمان تا کنون بدون اینکه به جرمی مجرم شناخته شود، در بازداشت آژانس باقی مانده است.

در مثال دیگری از آزار و اذیت، دادگاه NAB رئیس جمهور سابق و رهبر مخالفان، عَیف علی زرداری را احضار کرد تا در جلسه ای در صحنه، برای ضبط بیانیه ای، در جلسه ای شرکت کند و درخواست وی برای ضبط بیانیه از طریق لینک ویدئویی را به دلیل بد سلامتی و کووید-۱۹ رد کرد. *زرین داری پیش از این ۱۱ سال را در زندان به سر برد – بیش از نیمی از آن در بازداشت ناب – بدون محکومیت.

در دسامبر ۲۰۱۸، میان جاوید احمد، استاد دانشگاه سرگودها، در بازداشت ناب درگذشت. دکتر مجاهد کامران معاون سابق دانشگاه پنجاب که توسط NAB به اتهام انتصابات غیرقانونی در دانشگاه دستگیر شده بود، بازداشتگاه های NAB را «سلول های شکنجه» توصیف کرد.

آدامز گفت: «مقامات پاکستانی باید از تعهدات حقوق بشر دولت حمایت کنند» پارلمان پاکستان باید قانون ناب را اصلاح یا لغو کند تا اصول دادرسی عادلانه، روند دادرسی و شفافیت به بهای پاسخگویی به خطر نافت.


tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.detny.im