بررسی واقعیت : آیا این ویدیو نشان می دهد اعتراض ضد قفل کردن در لندن؟

ویدئویی که در فیس بوک به اشتراک گذاشته شده است، ادعا می کند که یک اعتراض ضد قفل در لندن انگلستان را در ۲۹ اوت نشان می دهد.

حکم: نادرست

اين ويديو اعتراض مربوط به انتخابات در بلاروس را نشان می دهد، نه اعتراض ضد قفل در انگلستان.

بررسی حقیقت:

به گزارش یاهو نیوز بریتانیا، هزاران تظاهرات در ۲۹ اوت در لندن برای اعتراض به محدودیت های مربوط به ویروس کرونا تجمع کردند. کاربران متعدد فیس بوک ویدئویی از معترضان را در یک خیابان شهر به اشتراک گذاشتند و ادعا کردند که صحنه ای از تجمع «متحد شدن برای آزادی» در لندن را در آن روز نشان می دهد.

“Anti-Lockdown rally in London today!” reads the caption. “پوشیدن ماسک و فاصله اجتماعی’ جمعیت خواهد شد این ویدیو لذت ببرید!” (مرتبط: تصویر ویروسی ادعا می کند برای نشان دادن نامه دولت بریتانیا در مورد میکروچیپ اجباری پیشنهاد)

در حقیقت این اعتراض به تصویر کشیده شده در مینسک بلاروس در واکنش به الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری این کشور رخ داد که مدعی دوره ششم ریاست جمهوری بود. جلوی اداره مرکزی مینسک در این فیلم قابل مشاهده است و بسیاری از معترضان را می توان دید که پرچم های تاریخی قرمز و سفید بلاروس را حمل می کنند. عکس هایی از معترضان پرچم دار در مینسک در گزارش هایی از سی ان بی سی و لس آنجلس تایمز در میان رسانه های دیگر ظاهر شد.

پل رونزهایمر، روزنامه نگار با خروجی آلمانی بیلد، این ویدئو را در ۲۳ اوت توییت کرد. او در یک پیام مستقیم اینستاگرام به Check Your Fact گفت که آن را از هتل مینسک در نزدیکی میدان استقلال شهر فیلمبرداری کرده است.

پلیس: «شهروندان عزیز، این یک جلسه دسته جمعی غیرمجاز است…» اما مردم اهمیتی نمی دهند، حتی خیابانی که به میدان منتهی می شود بسته بندی شده است. pic.twitter.com/8W1MCElJZt

— Paul Ronzheimer (@ronzheimer) August 23, 2020

“پلیس: “شهروندان عزیز، این یک جلسه جمعی غیر مجاز است…” اما مردم اهمیتی نمی دهند، حتی خیابانی که به میدان منتهی می شود بسته بندی شده است.»

به گزارش بی بی سی نیوز، اعتراضاتی از زمان انتخابات ریاست جمهوری ۹ اوت در بلاروس صورت گرفته است. به گزارش سی ان ان، کمیسیون مرکزی انتخابات این کشور اعلام کرد که لوکاشنکو حدود ۸۰ درصد آرا را دریافت کرده است، هر چند طرفداران اپوزیسیون او را به تقلب در رای گیری متهم کرده اند.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه ای در ۱۰ اوت اعلام کرد که رفتار انتخابات بلاروس «آزاد و عادلانه نیست» است.

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.detny.im

خرید اینترنتی کتاب زبان اصلی


آموزش سئو

ایندکسر