ممکن است به “جنگ های بی پایان” پایان داده شود و ریاست جمهوری ترامپ را نجات داد؟

چهار سال پیش، دونالد ترامپ با محکوم کردن “ماشه هیلاری مبارک” کلینتون، مخاطبان کمپین انتخاباتی را برق زد. ترامپ در سال ۲۰۱۶ با این که مشاورانش می دانستند «چگونه از جنگ های بی پایانی که در حال حاضر گرفتار شده ایم اجتناب کنیم» می دانستند، اما هنوز به آنچه رای دهندگان بسیاری معتقد هستند مهم ترین وعده ٔ مبارزاتانتخاباتی او بود، دست نیافته است. او می تواند پیشنهاد انتخاباتی تغییر شکل خود را با جسورانه خارج کردن نیروهای آمریکایی از بسیاری از جهان احیا کند؟

شاید ترامپ تشخیص نداده بود که عرشه در واشنگتن چقدر تند انباشته شده است. بیش از صد سال است که با شروع وودرو ویلسون، رئیس جمهورها آمریکا را به جنگ های خارجی دروغ گفته اند. در تصمیم گیری برجسته سال ۱۹۷۱ که به نیویورک تایمز اجازه انتشار اوراق پنتاگون را می دهد، عدالت هوگو بلک اعلام کرد که یک مطبوعات آزاد «وظیفه دارد که هر بخشی از دولت را از فریب مردم باز دارد و آنها را به سرزمین های دوردست بفرستد تا از تب های خارجی و گلوله و پوسته خارجی بمیرند.» متاسفانه، به خصوص از زمان حملات 11 سپتامبر، رسانه های آمریکا تاسیس شده است در میان بزرگترین warmongers در ملت، به طور ناصادقانه ترویج جنگ در عراق، لیبی، سوریه، و قهرمان دخالت دائمی ایالات متحده عملا در همه جا. همان رسانه ای که به طور هميشه ترامپ را به شدت می کوشد، مرحوم سن جان مک کین، قدیس حامی بمب گذاری بدون هیچ چیز را مورد ضرب و تاز قرار داد.

“سازگار” کمترین توصیف ممکن برای سیاست های خارجی ترامپ است. ترامپ پیش از به قدرت گرفتن مقام خود، با شدت با جنگ افغانستان مخالفت کرد. در سال ۲۰۱۳ ترامپ اعلام کرد که آمریکا «باید فوراً افغانستان را ترک کند. ديگه زندگي هاي تلف شده اي نداريم” تا زمان يکه ترامپ به کار خود دست داد، افغانستان طولانی ترین جنگ آمریکا بود و بیش از جنگ جهانی اول، جنگ جهانی دوم و جنگ کره با هم در بر گرفته بود. هزاران سرباز آمریکایی در آن جا کشته شده اند و چیزی برای قربانی کردن شان به جز پرچم برای تجاوز به تابوت شان نشان نداده اند. (مرتبط: دولت افغانستان برای آزادی ۵۰۰۰ زندانی طالبان، شروع مجدد مذاکرات صلح با شورشیان)

با این حال، در ماه اوت ۲۰۱۷، مشاور امنیت ملی H.R. McMaster ترامپ را متقاعد کرد تا با نشان دادن عکسزنان در دامن کوتاه در کابل، در بخشی از آن، «موجی» از نیروهای جدید را اعلام کند. به نظر می رسد ترامپ در این مورد توسط پنتاگون به همان شکلی که رئیس جمهور باراک اوباما برای حمایت از یک موج بسیار بزرگتر افغانستان در سال 2009 به نورد در این مورد دست یافته است. موج ترامپ هیچ کاری برای متوقف کردن پیشرفت طالبان انجام نداده است. پنتاگون با نادیده گرفتن تجاوز فراگیر به کودکان توسط نیروهای افغان که توسط مالیات دهندگان آمریکایی یارانه داده می شد، به نقض قوانین آمریکا ادامه داد. بازرس کل ویژه بازسازی افغانستان به این نتیجه رسید که سیاست گذاران ایالات متحده تقریباً از آغاز کار خود به طور مبهم در مورد پیشرفت در جنگ دروغ می گفته اند. سازمان ملل متحد سال گذشته گزارش داد که «بیش از طالبان و دیگر شورشیان توسط دولت افغانستان و نیروهای آمریکایی کشته می شود.»

ترامپ در سال ۲۰۱۹ در آدرس خود در ایالت اتحادیه، با معکوس کردن دوره ای در مورد افغانستان اعلام کرد که «به عنوان نامزد ریاست جمهوری، با صدای بلند تعهد کردم که رویکرد جدیدی را در پیش گرفتم. ملت های بزرگ با جنگ های بی پایان مبارزه نمی کنند.” اندک زمانی پیش از سخنرانی، اکثریت قریب به اتفاق جمهوریخواهان سنا به قطعنامه ای رای دادند که تلاش ترامپ برای خروج سربازان آمریکایی از افغانستان و سوریه را نپذیرفت. قطعنامه به طور غیر کعنه ای سربازان آمریکایی را به خاطر «حمایت از حقوق بشر» ستوده و هشدار داده است که «خروج … می تواند به تروریست ها اجازه دهد که دوباره جمع شوند، مناطق بحرانی را بی ثبات کنند و خلاء های که می تواند توسط ایران یا روسیه پر شود را ایجاد کنند.» اما ترامپ با مذاکرات با طالبان پیش یازی کرد و در نتیجه در فوریه ۲۰۲۰ اعلام شد که سربازان آمریکایی می تواند ظرف ۱۴ ماه از این کشور خارج شوند.

کنگره به خشم اومد ماه گذشته، لیز چنی نماینده جمهوری خواه وایومینگ با دموکرات ها همکاری کرد تا قطعنامه ای را که محکوم به “کاهش سریع نظامی” و مسدود کردن هزینه های هر گونه دلار مالیاتی برای خروج نیروهای نظامی از افغانستان است، مگر اینکه فهرستی از محک های بعید لعنتی برای اولین بار به دست آمده است. تقریباً همه جمهوری خواهان کمیته خدمات مسلح مجلس به اصلاح یه چنی رای دادند. چنی قانون خود را قانون مشارکت و شفافیت افغانستان نام گذاشت که با توجه به اینکه دولت آمریکا به طور دائمی دودیشی های افغانی خود را پوشش داده است، یک هووووود بود. در این بین مخالفت کنگره ای در این زمینه وجود داشت اما به عنوان روزنامه نگار گلن گرینوالد خاطرنشان کرد که این “هیچ تطابقی برای ماشین جنگی متشکل از بال های استقرار هر دو حزب و جامعه اطلاعاتی و نظامی که همچنان به استفاده از گزینشی، نشت غیرقانونی برای خرابکاری در هر گونه برنامه برای کاهش حضور نظامی آمریکا در سراسر جهان است” وجود ندارد. (مرتبط: با وجود تلاش رسانه ها، ترامپ در حال انجام یک رویکرد اندازه گیری شده به سیاست خارجی است)

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>