معادن مهم مس در کشور

مس یک عنصر فلزی غیر آهنی است که گویی بر اساس شواده قدیمی ترین فلز مورد استفاده بشر بوده و هم اکنون نیز بدلیل خاصیت های فروان در صنعت بسیار مورد توجه است

 

کشور ما نیز از نعمت ذخایر مس بی نصیب نبود و یکی از کشور های غنی از نظر معدن مس در جهان است

به صورت مختصر  برخی از معدان مس کشور را معرفی میکنیم

 

معدن مس سرچشمه در کرمان

 

معدن مس سرچشمه در 160 کیلومتری جنوب غربی کرمان قرار گرفته و بزرگترین تولیدکننده مس ایران است. این معدن یکی از بزرگترین معادن روباز مس دنیا و بزرگترین معدن روباز در خاورمیانه هم محسوب می‌شود. ذخیره زمین‌شناسی معدن افزون بر یک میلیارد و 200 میلیون تن سنگ سولفوری با عیار متوسط 0/7 درصد برآورد شده است. معدن مس سرچشمه از دیدگاه زمین‌شناسی روی کمربند جهانی مس قرار داشته و پهنه گسترش آن از جنوب خاوری تا شمال باختری به‌صورت یک محدوده بیضوی با ابعاد 2300×1200 متر و ژرفای 1612 متر است.

 

نجوه استخراج از معدن مس

استخراج مس به روش‌هایی گفته می‌شود که برای به‌دست آوردن مس از سنگ معدن به‌کار برده می‌شود. تبدیل مس از یک‌توالی فرایندهای فیزیکی و الکتروشیمیایی تشکیل شده‌است. بسته به منبع کانسنگ، مقررات محیط زیست محلی و دیگر عوامل، روش‌ها تکامل یافته‌اند و با روش‌های دیگر کشورها متفاوت هستند.

 

مانند تمام عملیات استخراج معادن، معمولاً باید فلز از سنگ‌معدن (کانسنگ) تخلیص شود (تغلیظ). روش‌های پردازش به ماهیت کانسنگ بستگی دارد. اگر کانسنگ در درجه اول مواد معدنی مس سولفید (مانند کالکوپیریت) باشد، کانسنگ سنگ‌شکن می‌شود و برای آزاد کردن مواد معدنی باارزش از مواد معدنی زباله، خرد می‌شود. سپس با استفاده از شناورهای معدنی غلیظ می‌شود. 

 

معدن مس میدوک

معدن مس میدوک کرمان یکی از بزرگترین معادن مس ایران است که در فاصله 42 کیلومتری شمال‌شرق شهرستان شهربابک و 132 کیلومتری شمال غرب معدن مس سرچشمه قرار گرفته است. نام قدیمی این معدن مس لاچاه بوده که به سبب نزدیکی به روستای میدوک به این نام تغییر یافته است. محدوده مس میدوک دو توده نفوذی کم‌عمق مس پورفیری را دربر می‌گیرد که هر یک از این دو توده نام محلی خاص خود رادارند. یکی از آنها میدوک (لاچاه) و دیگری سارا است.

 

از آنجایی که برای این آنالیزها نیاز به انحلال نمونه می باشد بنابراین برای مس های اکسیدی از اسید سولفوریک یا سیتریک برای انحلال استفاده می شود این اسید ها قابلیت انحلال مس سولفیدی را ندارند و برای مس های سولفیدی باید از پروتکل های دیگری استفاده نمود.

 

آنالیز سنگ های معدنی با توجه به کاربردهای گسترده آنها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. یکی از سنگ معدن های پر کاربرد که در داخل کشور هم به ذخایر آن یافت می شود، سنگ معدن مس می باشد. این مقاله در ارتباط با آشنایی با روش های مختلف آنالیز سنگ معدن مس می باشد.

 

عبارت معدن (Mine) به محل پیدایش طبیعی یک ماده معدنی(فلزی یا غیر فلزی) که مورد اکتشاف و بهره برداری قرار گرفته است، گفته می شود. در دوران باستان کشف معادن و بهره برداری و استخراج فلزات شروع شد. به عقیده برخی از باستان شناسان، مس اولین بار در ایران شناخته شده است. سنگ معدن مس یافته شده در تل ابلیس کرمان که به ۶۰۰۰ سال پیش بر میگردد حاکی از این امر است.

خرید اینترنتی کتاب زبان اصلی


آموزش سئو

ایندکسر