تست شنوایی سنجی کودکان و نوزادان

شنوایی سنجی در منزل

به عنوان مثال، اگر با گوش چپ خود صدایی می شنوید، شنوایی سنجی دست چپ خود را بلند کنید. اگر صدایی را با گوش راست خود می شنوید، دست راست خود را بلند کنید. هنگامی که کودک به سن مدرسه رسیده باشد، به صورت معمول میتواند ثابت بنشیند، ساکت بماند و در صورت شنیدن تحریک صوتی به عنوان مثال دست خود را بلند نماید.

اما اگر بیمار ما کودک خردسالی باشد چه باید کرد. در صورتی که کودک از هدفون برای شنیدن اصوات استفاده نماید نیز متخصص میتواند به وضعیت هر گوش به صورت مجزا پی ببرد. اختلالات شنوایی عبارت از عدم توانایی شنیدن است که منجر به کاهش شنوایی و یا ناشنوایی فرد میشود. اختلالات شنوایی در محیط کار از شایعترین بیماریهای ناشی از شغل میباشند.

کار این وسیله ایجاد سیگنال های صوتی با فرکانس های خالص و با شدت های متفاوت است که می توان با کمک آن آستانه شنوایی هر فرد را در فرکانس بدست آورد.

این آزمون نباید برای ارزیابی حساسیت شنوایی مورد استفاده قرار گیرد و نتایج این آزمایش باید همیشه همراه با شنوایی سنجی با لحن خالص مشاهده شود. در این آزمایش تن های خالص از طریق هدفونی که برروی گوش های بیمار قرارداده می شود

 

کلینیک شنوایی سنجی

به بیمار ارائه می شود و آستانه های شنوایی در هر فرکانس و برای هر گوش بطور جداگانه بدست می آید. قبل یا بعد از تست شنوایی عمومی، از دیاپازون ها برای انجام تست های رینه و وبر استفاده می شود که برای تشخیص اختلات هدایتی و حسی عصبی گوش هستند. در صورتی که گوش آسیب ببیند یا به طور مادرزادی نقص داشته باشد بخش زیادی از قدرت ارتباطی انسان را از او میگیرد.

شنوایی سنجی چگونه صورت میگیرد؟ نحوه انجام شنوایی سنجی: این تست در اتاقک مخصوص شنوایی سنجی و یا در صورت انجام آن در شرکت، در یک اتاق ساکت انجام میشود. گوش یکی از اعضای بدن است که نقش مهمی را در برقراری ارتباط انسان با محیط اطرافش ایفا میکند. انسان از طریق گوش دادن میتواند با دیگران ارتباط برقرار کند و نسبت به محیط اطرافش آگاه شود.

گوش یک انسان سالم قادر است صدای زمزمه (در حدود ۲۰ دسی بل) را بشنود. در نهایت گفتنیست که در بالاترین اندازه استاندارد افرادی که با وجود نزدیکی به غرش موتور یک کامیون یا هواپیما صدای غرش آن را نمی شوند(بلندی صدای هواپیمای جت که از زمین بلند شده و فرد مورد نظر در فاصله ۲۰ الی ۳۰ متری آن قرار داشته باشد) در زمره افرادی با کم شنوایی پیشرفته قرار می گیرند .

متقاضیان علاقه مند به رشته شنوایی شناسی می توانند با مطالعه مقاله زیر از کارنامه های قبولی و درصد مورد نیاز برای هر درس مطلع شده و انتخاب رشته درستی داشته باشند . این رشته دارای 22 واحد دروس عمومی، 24 واحد دروس پایه و 62 واحد دروس اختصاصی و 22 واحد دروس کارآموزی است.

نحوه کار با دستگاه شنوایی سنجی

برای سنجش شدت صدا از واحد «دسی بل» استفاده میشود. بر اساس هدف از اندازهگیری، مشکلات شنوایی، کم شنوایی یا ناشنوایی، علل ایجاد آن و شرایط بیمار ممکن است از روشهای مختلفی به صورت منفرد یا توامان برای سنجش شنوایی استفاده شود که برخی از رایجترین آن ها را در ادامه توضیح دادهایم. تست شنوایی سنجی یک آزمایش بیخطر و بدون درد برای سنجش توانایی گوش فرد در شنیدن و درک زیر و بم صداها و دریافت فرکانسهای مختلف صدا است.

در این آزمایش تحرکات پرده ی گوش نیز مورد سنجش قرار می گیرد. چرا سنجش شنوایی نوازادان ضروری است؟ نکته مهم در مورد چک کردن سلامت گوشتان این است که نیازی نیست که حتما متوجه مشکلی در شنیدن اصوات توسط گوشتان شوید که به ادیولوژیست مراجعه کنید و تست ادیومتری انجام بدهید.

درنهایت نتیجه تست این افراد با نرم افزار پیشنهادی مورد مقایسه قرارگرفته است و نتایج موید صحت قابل قبول نرم افزار طراحی شده می باشد. در این آزمایش تا حدود زیادی فقط حساسیت گوش داخلی همراه با اعصاب شنوایی مورد بررسی قرار می گیرد

 

متخصص شنوایی سنجی

. هدفون روی سر شما قرار می گیرد. این آزمون معمولا برای ارزیابی شنوایی بزرگسالان و کودکان بزرگسال صورت می گیرد. شنوای سنجی برای گروه های مختلف سنی از نوزاد تا بزرگسالان با استفاده از ابزارهای خاص قابل انجام است. در کودکان اصول تست ممکن است مشابه بزرگسالان باشد اما شیوه انجام آزمونها ممکن است تفاوت داشته باشد تا بتوان دقیق ترین نتایج را به دست آورد.

شنوایی سنجی تقویت بینایی در کودکان نیز استفاده میشود. با توجه به جدید بودن رشته شنوایی شناسی در ایران، دارای بازار کار خوبی در همه استان ها، به ویژه شهر های کوچک است. چگونه رشته پزشکی قبول شویم؟ برای آشنایی بیشتر با مقطع ارشد این رشته می توانید مطلب “ارشد شنوایی شناسی” را در سایت فسفر مطالعه کنید. ادیومتری گفتاری برای تنظیم سمعک و تشخیص برخی از پاتولوژی های گوش (تومور عصب شنوایی، نوروپاتی شنوایی و…) اهمیت دارد و هردو مسیر شنوایی محیطی و مرکزی سیستم شنوایی را بررسی می کند.

خرید اینترنتی کتاب زبان اصلی


آموزش سئو

ایندکسر