با انواع روش های استعلام خلافی خودرو آشنا شوید

یکی از هزینه‌هایی اتفاقی برای خودروها را می‌توان خلافی یا جریمه‌های راهنمایی و رانندگی دانست. حتی اگر راننده منضبط و قانون‌مداری باشید بازهم ممکن است در برخی مواقع به تله قانون گرفتار شوید از آن کاملاً بی‌اطلاع باشید. بنابراین بهتر است برای پیشگیری از شرایطی که با لیستی بسیار سنگین از خلافی خودرو روبرو شوید، به‌صورت دوره‌ای استعلام خلافی خودرو را انجام دهید. در این مقاله به بررسی روش های استعلام خلافی خودرو و مزایا و معایب آن ها میپردازیم، پس ادامه متن را بخوانید.

آپلود عکس

بهترین روش استعلام خلافی خودرو

به دلیل اینکه مبلغ خلافی خودرو ممکن است در سامانه‌های مختلف در برخی موارد متفاوت نشان داده شود و ازآنجایی‌که تصمیم به پرداخت آن‌ها دارید باید از روش مورداستفاده اطمینان داشته باشید. درواقع نمی‌توان گفت که کدام روش خلافی بهترین روش است چراکه هرکدام از این روش‌ها ممکن است در شرایطی و برای برخی از افراد بهترین روش تلقی شود. برای مثال استعلام خلافی خودرو به‌صورت آنلاین و از طریق وب‌سایت ‏راهور برای افرادی که دارای سنین بالا هستند و دسترسی به اینترنت و استفاده از وب‌سایت‌های آن‌ها برایشان مشکل است، ممکن است روش خوبی نباشد؛ ولی در همین حین ممکن است مراجعه حضوری به مراکز پلیس +۱۰ نیز برای افراد پرمشغله زمان‌بر و غیرمنطقی تلقی شود. بنابراین می‌توان گفت که هر دسته از افراد می‌توانند برای خود بهترین روش استعلام خلافی خودرو را داشته باشند. در همین راستا در ادامه به بررسی چند روش استعلام خلافی خودرو و بررسی مزایا و معایب آن خواهیم پرداخت.

1- مراجعه به پلیس +۱۰

مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ یکی از روش‌هایی است که شما می‌توانید به‌وسیله آن استعلام خلافی خودرو خود را انجام دهید. در این دفاتر با ارائه کارت شناسایی خودرو برگه ریز و جزئیات خلافی خودرو را به شما تحویل می‌دهند. گفتنی است این برگه استعلام خلافی خودرو دارای جزئیات و دارای مهر نمایندگی راهور خواهد بود.
مزایا
ازجمله مزایایی که در دفاتر پلیس +۱۰ برای استعلام خلافی خودرو با آن روبرو هستید، پاسخگو بودن نیروی انسانی به‌صورت رودررو است که می‌تواند مشکلات شما را شنیده و راهکاری برای آن ارائه دهد. یک مزیت دیگر مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ را می‌توان امکان اعتراض به مبلغی خلافی دانست. همچنین در این دفاتر می‌توانید مبلغ خلافی خودروی خود را پرداخت نمایید.
معایب
از معایب مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ معمولاً شلوغی و زمان‌بر بودن آن است. بخصوص که با بیماری واگیردار کرونا روبرو هستیم، مراجعه حضوری به این دفاتر را می‌توان یکی از معایب این روش استعلام خلافی خودرو دانست. یکی دیگر از معایب مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ را می‌توان مبلغی دانست که بابت هر برگ از پاسخ استعلام خلافی خودرو بایستی پرداخت کنید. درصورتی‌که در روش‌های دیگری مانند مراجعه به وب‌سایت شما هزینه‌ای بابت اطلاع از خلافی خودرو پرداخت نخواهید کرد.

2- مراجعه به وب‌سایت راهور

مراجعه به وب‌سایت راهور به آدرس rahvar120.ir یکی از راه‌های نسبتاً سریع استعلام خلافی خودرو است که می‌توانید به آن اطمینان کنید همچنین در این سامانه می‌توانید گزینه پرداخت خلافی خودرو را نیز داشته باشید.
مزایا
ازجمله مزایای مراجعه به وب‌سایت راهور برای کنترل استعلام خلافی خودرو می‌توان سریع بودن آن و همچنین در دسترس بودن آن در تمامی ساعات شبانه‌روز و از هر نقطه ایران دانست. یکی دیگر از مزایای استعلام خلافی خودرو از وب‌سایت راهور را می‌توان رایگان بودن این روش دانست.
همچنین در وب‌سایت راهور امکان پرداخت تک‌به‌تک خلافی‌های خودرو به‌صورت جداگانه مهیا می‌باشد. بنابراین می‌توانید جریمه‌ها و خلافی خودروی خود را به‌صورت اقساطی پرداخت نمایید.
معایب
اطلاعات این وب‌سایت به‌صورت آفلاین بوده و به‌صورت هفتگی آپدیت خواهند شد. بنابراین ممکن است برخی از جریمه‌های خودروی شما در موقع پرداخت هنوز در سامانه ثبت نشده باشند. این مورد را می‌توان یکی از معایب سایت راهور دانست.

آپلود عکس

3- استفاده از تلفن گویا، پیامک و کد دستوری ‏USSD

با استفاده از سامانه تلفن گویای راهور به شماره 02188288888 و یا استفاده از سیستم پیامکی این سامانه به شماره 1101202020 می‌توانید استعلام خلافی خودروی خود را انجام دهید.
مزایا
یکی از مزایای استفاده از سامانه تلفن گویا را می‌توان عدم نیاز به کد VIN درج‌شده بر روی کارت خودرو دانست. بدین معنی که شما تنها با دانستن شماره پلاک خودرو می‌توانید استعلام خلافی خودرو خود را انجام دهید. در سیستم پیامکی نیز به‌سرعت و با استفاده از کد VIN می‌توانید استعلام خلافی خودرو خود را انجام دهید. در هر دو سیستم یکی از مزیت‌های قابل‌توجه را می‌توان سرعت و دسترسی شبانه‌روزی از هر مکان دانست.
معایب
سامانه پیامکی و تلفن گویا هر دو تنها برای اطلاع از خلافی خودرو طراحی شده‌اند و در هیچ‌کدام نمی‌توانید روشی را برای پرداخت خلافی خودرو خود بیابید. بنابراین می‌توان گفت که یکی از معایب این دو سامانه را می‌توان ناقص بودن آن در بخش پرداخت دانست.
همچنین بایستی بدانید که در سیستم پیامکی و با استفاده از کدهای دستوری USSD شما بایستی مبلغی را به‌عنوان کارمزد پرداخت نمایید.

 

خرید اینترنتی کتاب زبان اصلی


آموزش سئو

ایندکسر