آشنایی با انواع وکالت

 

آشنایی با انواع وکالت

بسیاریر از رافراد ترجیح می دهند پیگیری پرونده ی حقوقی خود را به وکیل متخصص بسپاریند زیرا مسائل حقوقی آن قدر پیچیده هستند حتی اگر کسی قانون بداند نمی تواند پیگیری پرونده ی حقوقی را بد عهده بگیرد مگر اینکه وکیل متخصص و دارای تجربه و مهارت و تبحر در وکالت حوزه ی تخصصی خود باشد. اما وکالت انواع متعددی دارد که هر یک حوزه ی تخصصی خود را دارد. آیا شما تاکنون چیزی را درمورد انواع وکالت شنیده اید؟ میدانید که وکالت انواع متعددی دارد؟ در رابطه با انواع وکالت حقوقی، حق برخورداری از وکیل در تمامی مراحل دادگاه برای موکل وجود دارد و کسی نمی تواند او را از این حق محروم کند. ما در این مقاله درمورد انواع وکالت صحبت می کنیم با ما همراه باشید.

وکالت چیست؟

وکالت در واقع سپردن و واگذار کردن کاری به فرد دیگر است، وکالت در واقع سپردن کارهای قانونی خود به فرد دیگر است. وکالت حقوقی یک قرار داد دو طرفه است که بر اساس آن که یک فرد شخص دیگیری را برای کارهای حقوقی خود تعیین می کند. در این زمینه به فردی که وکالت را بر عهده می گیرد وکیل و به فردی که وکالت را به دیگری می دهد موکل می گویند. این قرار داد موجب می شود که هر دو طرف مسیولیت ها و حق حقوقی داشته باشند و برای تحقق آن ها بکوشند. وکالت انواع متعددی دارد که در ادامه به آن ها اشاره می شود.

 وکالت محضری

وکالت محضری مناسب ترین نوع وکالت برای افرادی است که مشغله های زیادی دارد و نمی توانند خودشان انجام کارهای حقوقی خود را بر عهده بگیرند.این افراد به صورت رسمی انجام کارهای خود را به دیگری می سپارند تا به نیابت از آن ها کارها را انجام دهند.  این نوع وکالت برای انجام کاری و همچنین برای فروش و نقل و انتقلات انجام می شود.

علاوه براین وکالت محضری خود به دو نوع ساده و بلاعزل تقسیم می شود؛ در وکالت ساده موکل می تواند هر وقت که بخواهد وکیل خود را عزل کند اما عمدتا از وکالت بلا عزل برای فروش ماشین و اموال و.. استفاده می شود. در این نوع وکالت موکل دیگر نمی تواند وکیل خود را عزل کند و در این زمینه با دردسرهایی هم مواجهه می شود اگر بخواهد وکیل خود را عزل کند. وکالت ساده هم از سوی وکیل و هم از سوی موکل قابل عزل است. اما عوامل دیگری هم وجود دارد که موجب فسخ قرارداد وکالت می شود مانند: فوت وکیل یا موکل، از بین رفتن مورد یا موضوع وکالت، انجام عمل منافی به وکالت توسط وکیل و پایان مدت وکالت. در هر صورت وکالت محضری چه ساده باشد و چه بلاعزل موکل خودش هم می تواند کار وکالت را انجام بدهد و این حق تنها برای وکیل نیست به شرط اینکه با حقوق وکیل در حال تعارض نباشد.

وکالت تام

در زمینه ی انواع وکالت حقوقی از نوع محضری یکی از لنواع آن وکالت تام است. وکالت تام جامع که وکالت مطلق و تام الاختیار نیز نامیده می شود فرد موکل تمامی تعهدات، اختیارات، و تکالزف خود را در دفتر اسناد رسمی به دشخص سومی می سپارید که به آن نائب می گویند.درواقع یک فرد می تواند به هر دلیلی انجام کارهای قانونی خود را به نماینده ی خود واگذار کند تا انجام کارهای حقوقی را بر عهده بگیرد. به عنوان مثال فرض کنید فردی بخواهد خانه ی خود را بفروشد، برای فروش این خانه به نماینده ی خود وکالت تام می دهد و تا انجام کارهای قانونی مرتبط با فروش خانه را بر عهده بگیرد. توجه نمایید که در وکالت تام و جامع وکیل در هر کدام مراحل روند قانونی احتیاج به اجازه ی موکل ندارد و تمامی اختیارات به صورت کامل به وکیل واگذار شده است. به همین دلیل وکسل نیاز ندارد برای انجام کارهای جدید وکالت جدید تنظیم کند. بنابراین حتما دقت نمایید که کار خود را به یک وکیل مورد اعتماد و متخصص بسپارید تا از روند انجام کارها خیالتان راحت باشد. سایت حامیان عدالت در این زمینه خدمات خوبی را به شما رائه می دهد.

وکالت تام ساده

 در وکالت تام ساده وکیل یا موکل هر وقت که بخواهند می توانند قرار داد را به هم بزنند.

وکالت تام بلاعزل

در وکالت تام بلاعزل امکان عزل وکیل وجود ندارد و وکیل هم نمی تواند استعفا بدهد.با توجه به اختیاراتی که در وکالت تام به  وکیل واگذار می کنید و از طرفی هم امکان عزل وکیل وجود ندارد حتما به موسسات حقوقی معتبر مراجعه کنید، چرا که کوچک ترین اشتباه و بی دقتی  تمام دارایی و اموال شما از دست می رود.

وکالت کاری

 دروکالت کاری یک فرد به وکیل یا نماینده ه ی خود این اجازه را می دهد که کاری اداری را برای او انجام دهد. در واقع وکالت کاری نوعی قرارداد است بین دو نفر برای انجام کارهای اداری.

وکالت مقید

وکالت مقید از انواع وکالت محضری است که یک وکیل یا نماینده تنها در همان مورد مشخص شده اجازه ی عمل دارد. توجه نمایید که در هنگام تنظیم وکالت  مقید از نوع وکالت محضری، حتما باید نام تمامی سازمان ها و مراکز مورد نظر برای انجام امور حقوقی توسط وکیل به صراحت در قرارداد درج شود. در دفتر اسناد رسمی متن های آمادهد شده ی قرارداد وجود دارد اما شما هم می توانید متن خود را تنظیم کنید.

برای اطلاعات بیشتر بر روی  لینک کلیک کنید.

 

 

خرید اینترنتی کتاب زبان اصلی


آموزش سئو